Strona głównaStomatologiaLAKIEROWANIE ZĘBÓW

LAKIEROWANIE ZĘBÓW

Zabieg lakierowania zębów preparatem fluorowym ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozwojowi choroby próchnicowej zarówno u dzieci jaki i dorosłych.

.

 

Lakierowanie polega na działaniu preparatami zawierającymi związki fluoru bezpośrednio na powierzchnię szkliwa, dzięki czemu staje się ona mniej podatne na próchnicę. Im więcej związków fluoru zostanie wbudowane w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.

.

 

Zabieg lakierowania wykonuje lekarz stomatolog w gabinecie stomatologicznym stosując do tego preparaty fluoru o odpowiednim stężeniu. Przed aplikacją lakieru konieczne jest profesjonalne oczyszczenie przez lekarza powierzchni zębów oraz ich osuszenie. Na tak przygotowane szkliwo nanoszony jest lakier fluorkowy. Lakier szybko twardnieje w środowisku jamy ustnej ściśle przylegając do powierzchni zębów. Pozostając w kontakcie ze szkliwem lakier przez odpowiednio długi czas uwalnia jony fluoru, które zostają wbudowane w powierzchnie zębowe.

.

 

 

Zabiegom lakierowania zębów poddawać się mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Lakier fluorowy stosowany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny na powierzchni zębów. U najmłodszych pacjentów aplikowany jest inny preparat niż u dorosłych. Lakier fluorowy stosowany u dzieci jest koloru pomarańczowego i jest on dla nich całkowicie bezpieczny nie stwarza bowiem żadnego ryzyka w przypadku połknięcia. Zabieg lakierowania powinno się stosować w celu profilaktyki choroby próchnicowej. Częstotliwość z jaką powinno być ono wykonywane zależy od skłonności do rozwoju próchnicy. Przeciętnie u osób dorosłych lakierowanie należy przeprowadzać, co 6 miesięcy natomiast u dzieci 3-4 razy do roku.

.

 

 

W niektórych przypadkach lakierowanie zębów powinno być szczególnie polecane. Taką sytuacją jest:

- wysokie ryzyko próchnicy zębów u dzieci

- próchnica początkowa (plamy próchnicowe)

- noszenie aparatów ortodontycznych

- obnażone szyjki zębowe

- stosowanie leków lub choroby powodujące suchość w jamie ustnej

- radioterapia głowy lub szyi.